Чи можна вилікувати аутизм або псевдоепідемія аутизму.
Я вже давно намагався написати статтю на цю тему, але ніяк не доходили руки. Проте після того як мені на очі попала стаття нейрофізіолога і нейропсихолога Девіда Роуленда «Епідемія хибних діагнозів аутизму» вирішив що пора точно прийшла. Коли мене запитують чи можна вилікувати аутизм, я відповідаю так, можна, але я не знаю чи це можна зробити конкретно у вашої дитини. Тож давайте розбиратися, що це значить.
Постать Девіда є надзвичайно цікавою. Він хворів аутизмом більше 70 років після того, як в 6 років скоїв суіцид і вижив. Після цього випадку йому поставили синдром Аспергера або високофункціональний аутизм. Він став нейрофізіологом і нейропсихологом і вивчав аутизм, як зсередини будучи людиною з діагнозом аутизм, так і ззовні будучи спеціалістом в цій галузі. В віці 76 років він отримав травму, після якої симптоми аутизму зникли. Надзвичайна історія людини і дослідника, яка заставляє задуматися над правдоподібністю сучасних медичних догм по відношенню до аутизму.
Мета дослідження, яке провів Девід, зрозуміти причину швидкої ескалації діагнозу аутизм [5]. Адже це досить дивно, ще 30 років назад частота зустріваності аутизму була 1 на 10000, а на сьогодні це співвідношення складає 1 на 44 (і це на 2018 рік) [1]. Різниця колосальна. І це при тому, що частота зустріваності інших психічних розладів за цей час не мінялась. Більше того, виявилося що 70% тих, кому поставили діагноз аутизм, можуть бути не аутистами [3]. Ще до 2013 року одній дитині не могли поставити діагноз аутизм і синдром гіперактивності одночасно, тепер це можливо [4].
Термін «аутизм» походить від грецького слова, що в перекладі означає «я». Він вперше був використаний швейцарським психіатром Ойгеном Блейлером в 1911 році для характеристики замкнутості у своєму внутрішньому світі.
Аутизм це вроджена нейрофізіологічна відмінність у тому, як мозок обробляє інформацію, спричинена дисфункцією поясної звивини, тієї частини мозку яка фокусує увагу.
Виявляється, що тим у кого такої вродженої відмінності немає діагноз аутизм ставити буде помилкою. В 2019 році було проведено комплексне дослідження, результати якого були опубліковані в JAMA Rsychiatry, яке вказує що аутизм досить надмірно діагностується і це зв’язано з проблемами діагностичних критеріїв описаних в DSM-5 [6].
У 2013 році Американська психіатрична асоціація об’єднала наступні чотири розлади під егідою розладів спектру аутизму (РАС): розлад аутизму, синдром Аспергера, дитячий дезінтегративний розлад, первазивний розлад розвитку, не визначений інакше (PDD-NOS). Зараз аутизм включає в себе цілий спектр станів невизначеної подібності. Автор дослідження стверджує, що зростання поширеності аутизму пов’язано із створенням класифікації DSM-5, яка помилково через надто всеохоплюючі широкі категорії включає стани не пов’язані з аутизмом.
Натомість Девід говорить, що аутичні риси мають одну причину. Грунтуючись на глибоких знаннях про те, як функціонує його власний аутичний мозок, на основі вивчення поведінки трьох членів сім’ї з аутистами та 18 інших людей з аутизмом, він склав список з 50 рис, які аутисти мають спільними.
Схоже, що ці аутичні характеристики мають одну причину – гіперфокус, постійний невблаганний стан інтенсивної цілеспрямованої зосередженості , зосередженої на чомусь одному, виключаючи все інше. Таким чином, гіперфокус є унікальним визначальним причинним станом аутизму, який створює всі його спостережувані характеристики [7,8].
Гіперфокус тримає людину в пастці ментальної/інтелектуальної частини свого розуму без можливості розподіляти увагу між двома думками, внаслідок чого людина ніколи не відчуває емоцій. Він/вона може обробляти емоції лише інтелектуально, постфактум. Без здатності
відчувати емоції неможливо бути спонтанним, бути емоційно доступним, відчувати зв’язок з іншими або усвідомлювати, як вас сприймають.
Гіперфокус не дозволяє людині запускати дві розумові програми одночасно. Людина з аутизмом сприймає все, що ви говорите, буквально, тому що вона не може ставити під сумнів те, як ви використовуєте слова. Гіперфокус може бути настільки інтенсивним, що будь-яка раптова перерва (наприклад, відкриття дверей, несподіване запитання, випадкове впускання чогось) руйнує модель мислення та може сприйматися будь-яким чином, від дратівливого до руйнівного.
Гучні звуки миттєво перемикають гіперфокус на шум, який потім відчувається з набагато більшою інтенсивністю, ніж у людини з нейротиповим мозком [8].
Автор в своєму дослідженні більш глибше пояснює патофізіологічну причину виникнення гіперфокусу і диференційну діагностику з такими станами коли можуть виникати аутичні прояви, це посттравматичний синдром, обсесивно-компульсивні розлади та синдром гіперактивності і зниженої уваги. Як відповідь на запитання, як же розібратися в цій інформації для підтвердження аутизму Девід пропонує простий тест, що складається з 5 запитань і відповідей на них, що підтверджують наявність того самого гіперфокусу, а значить і аутизму [7,9]. Ось ці запитання:
- Як часто ви плачете? – «ніколи» або «рідко»
- Як часто ти смієшся? – «ніколи» або «рідко»
- Чого ти боїшся? – «нічого» або інтелектуальна відповідь на кшталт «Я нічого не боюся, бо це не логічно»
- Що ти зараз відчуваєш? – «нічого» або інтелектуальна відповідь схожа на попередню
- Вам буває нудно? – «ніколи»
Той, хто відповість на всі п’ять запитань, наведених вище, є аутистом. Будь-хто, хто відповідає чотири або менше, як зазначено вище, не є аутистом.
Девід стверджує що існує тільки один аутизм, а поняття спектру аутизму є контрпродуктивним і його потрібно відкинути. Спектр означає, що можуть бути різні види аутизму або різні відтінки аутизму. Але відповідь може бути тільки одна або ти аутист або ні. Єдине що в аутизмі може мінятися це інтенсивність гіперфокусу. Невербальні аутисти настільки захоплені гіперфокусом, що немає відомого способу вивести їх з цього. Багатьох дітей-аутистів неможливо навчити говорити; однак деякі спонтанно починають говорити з власної ініціативи, як це зробив Ейнштейн у віці чотирьох років.
Автор наголошує, що аутизм – це вроджений спосіб функціонування мозку, який неможливо змінити, він не здатний реагувати на терапію модифікації поведінки. Тому терапію спрямовану на соціалізацію дитини він вважає шкідливою і неприйнятною. В цьому ключі Девід говорить, що АБА терапія є шкідливою. Меседж AБA полягає в тому, що способи поведінки аутистів є неправильними і їх потрібно виправляти, а також що дитина-аутист «зламана» і її потрібно формувати так, щоб вона була більш приємною для людей без аутизму. Це помилкове переконання є руйнівним для особистості та самооцінки дитини. AБA вчить аутистів, що їхні потреби менш важливі , ніж задоволення інших людей. Це робить дітей-аутистів надмірно поступливими, роблячи їх вразливими до маніпуляцій і насильства. Цих дітей потрібно вчити, як виражати та задовольняти свої потреби, а не вчити, що їхні потреби є менш значущими, ніж потреби людей навколо них.
Існує гучна спільнота дорослих з аутизмом (багато з яких мали AБA в дитинстві ), які стверджують, що AБA шкідлива, оскільки вона базується на жорстокій передумові, спробі зробити людей з аутизмом «нормальними», а це через нейрофізіологічні особливості мозку аутиста зробити неможливо [10].
Отже, які висновки можна зробити з цієї статті:
- Наявність аутичних симптомів ще не говорить що це аутизм. Це значить що наявність аутичних симптомів може бути і не при аутизмі. Відповідно потрібно відрізняти аутизм як хворобу і аутичний стан, який може як виявитися аутизмом так і не бути аутизмом.
- А це значить, що за аутичними симптомами можуть ховатися інші патологічні стани, які можна корегувати і лікувати або позбутися їх повністю. І дослідження, підтверджують що 70% діагнозів аутизм є хибними, а це може значити що 7 із 10 дітей з діагнозом аутизм можливо вилікувати повністю або значно покращити їх стан.
- Аутизм досить важко (згідно з вищенаведених критеріїв) діагностувати чи підтвердити в ранньому віці, що може привести до неправильного діагнозу, і відповідно до неправильного висновку щодо терапій дитини.
- Отже твердження, що аутизм може появлятися в віці від 2 до 5 років а дальше ні, може виявитися хибним.
- З огляду на особисту історію автора можна поставити під сумнів його висновок про невиліковність аутизму і про вродженість здатності нервової системи до гіперфокусу. І хоча цю особливість в автора статті могли не побачити, а вона проявилась після психологічної травми, але ця особливість в кінці кінців зникла після іншої травми. А це може говорити про те, що навіть якщо така особливість вроджена, то це не значить що вона може проявитись в житті без появи трігерного фактора або її неможливо позбутись. Можливо нам не відомі на даний момент способи, як це зробити.
Сподіваюсь ця стаття була не тільки цікава, а і корисна для вас. Пишіть ваші запитання чи коментарі.
Список літератури використаний для підготовки статті:
- Поширеність розладів аутичного спектру. Резюме спостереження, Центр з контролю та профілактики захворювань, 3 грудня 2021 р.
- Blumberg SJ, Zablotsky B. Діагноз втрачено: відмінності між дітьми, які мали та які зараз мають діагноз спектру аутизму. Аутизм. 2016;(7):783-95.
- Ми надмірно діагностуємо аутизм. Healthline.com
- Роуленд Д. Псевдоепідемія аутизму.Research Highlights in Disease and Health Research Vol. 1. Epidemic of False Diagnoses of Autism.
- Rodgaard E, Jensen K, et al. Тимчасові зміни величини ефекту досліджень що порівнюють осіб з аутизмом і без нього: мата-аналіз.JAMA Psychiatry. 2019;76(11):1124-1132.
- Роуленд Д. Справжня природа аутизму. Журнал неврології, психіатрії та дослідження мозку. 2021;(2).
- Роуленд Д. Нейрофізіологічна причина аутизму. Журнал неврології та нейрофізіології 2020; 11 (5): 001-004.
- Роуленд Д. Диференціальна діагностика аутизму: причинно-наслідковий аналіз. Журнал неврології та нейрофізіології. 2019;(11):1-2.
- Повстання проти культури, яка цінує асиміляцію над індивідуальністю. Нейродивергент Rebel.com
0 коментарів